Zde najdete několik často kladených otázek, které vám mohou pomoci při rozhodování, zdali se nechat pohltit podvodním světem či nikoliv.
Pokud jste nenašli, co jste hledali, zkuste navštívit stránku o webinářích či si přečíst náš blog, a nebo se nebojte zavolat/napsat a zeptat se.
Kde se mohu potápět?
Jednou z možností je navštěvovat bazén pro potápěče, ale to spíše z důvodu tréninku (koho by bavilo koukat pořád na dlaždičky).
Nicméně, když se pro Vás potápění stane tím, čím je pro nás, tak i ty dlaždičky Vás budou bavit.
Venku se v Čechách lze potápět v řekách, lomech či pískovnách, vždy záleží na viditelnosti, teplotě, přístupu k vodě a hlavně, abyste měli nějaký cíl, kvůli kterému do vody lezete (pokud ne, tak se můžete vrátit do bazénu).
V zahraničí je potápěčských možností mnohem více, hlavně díky přístupu k moři. Přecejen v moři najdete více barev, více druhů ryb, více zajímavostí, více lokalit. I ve sladké vodě je mnoho krásných věcí, ale je potřeba je více hledat.
Jak dlouho vydržím pod vodou?
Otázky typu „Na jak dlouho mi ta bomba s kyslíkem vydrží?“, „Jak dlouho a jak hluboko mohu být?“ či „Jak dlouho mohu být pod vodou na jednu náplň?“ jsou jedny z prvních, které vůbec zaznívají. Odpověd na ně bohužel není snadná či jednoznačná.
Výdrž potápěče záleží na mnoho faktorech – kondice, strach, stres, klid, chlad, nutnost plavání, podmínky prostředí…
Jednoduchý příklad. V potápěčské láhvi se stlačeným vzduchem, řekněme o objemu 10L (běžná velikost lahve) je tlak 200ATM, což je stlačených 2000L vzduchu (10Lx200ATM) a pokud má člověk v klidu spotřebu třeba 20L/min, tak mu tato zásoba stačí na cca 100minut při okolním tlaku 1ATM tzn. na hladině. Je však třeba nezapomenout na rezervu, na možnost výskytu nenadálých situací atd. V hloubce 10m bude spotřeba 2x taková, tzn. 50min a tak dále.
Proč se mi mlží maska?
Sklo potápěčské masky se mlží kvůli rozdílu teplot (uvnitř – většinou až kolem 36°C a vně masky – dle teploty vody), kvalitě povrchu skla masky (tvrzené sklo), nevhodným zacházením / údržbou masky (oplachování, skladování, manipulace…) nebo kombinací výše uvedených.
Jak je to s věkem při potápění?
Nejmladší účastníci potápěčských programů by měli mít 8 roků (program PADI Bubble Maker nebo PADI Seal Team). První kurz potápění PADI Open Water Diver je od 10let (do 12let s omezením hloubky na max. 12m).
Horní hranice není stanovena, vždy záleží na Vaší kondici a zdravotním stavu.
Potřebuji lékařské potvrzení, abych se mohl/a potápět nebo se zúčastnit potápěčského kurzu?
Potápěč / účastník potápěčského kurzu musí vyplnit formulář/čestné prohlášení (Medical Statement/Lékařské prohlášení – najdete ho u přihlášky do kurzu). Toto prohlášení obsahuje otázky týkající se vašeho zdravotního stavu, pokud byste na některou z otázek měli odpovědět „ANO“, je potřeba výjadření lékaře. Vystavit Vám ho může i praktický lékař, ideálně ten, který opravdu zná váš zdravotní stav.
V jakém jazyce probíhají kurzy potápění, jsou materiály ke kurzům v češtině?
Kurzy probíhají v českém nebo anglickém jazyce.
Materiály ke kurzům jsou běžně k dostání v těchto dvou jazycích, nicméně celosvětově jsou materiály PADI kurzů přeloženy do více než 20-ti různých řečí, tudíž je možné objednat i jiné jazykové mutace.
Potřebuji vlastní výstroj (maska, šnorchl, ploutve, automatika, lahev atd.), abych se mohl potápět / zúčastnit kurzu?
Vlastní výstroj není potřeba, v rámci kurzu máte možnost vyzkoušet různé typy výstrojí a pokud se následně rozhodnete mít celou výstroj či nějakou její část vlastní, tak budete schopni zvolit tu, kterou budete opravdu využívat/potřebovat. Nebojte se obrátit a naše instruktory, aby Vám s výběrem výstroje pomohli.
Mohu se potápět s kontaktními čočkami?
Ano, potápění s kontaktními čočkami je možné, je však třeba dávat pozor, aby např. při sundavání masky nedošlo k jejich ztrátě / je třeba zavírat oči.
Další možností je zakoupení masky s dioptrickými skly, pokud máte tuto potřebu, umíme Vám nabídnout i diotrická skla na míru dle receptu od lékaře.
Vliv potápění na ženy v těhotenství
Vzhledem k tomu, že není důkladně prozkoumáno, jaký vliv může mít potápění na plod, nedoporučuje se potápět v počínajícím či v průběhu těhotenství. Menstruace není pro potápění překážkou.
Pro ty, kteří ještě nemají potápěčskou licenci, jsou tyto hodiny v bazénu ideální příležitostí k prvním krokům pod vodu, máme pro Vás ochutnávací ponory (Intro Dives) – první kroky pod vodu s instruktorem. Pro děti od 8-mi let máme Bubblemaker, nejen dospělí se mohou potápět! A pro ostatní širokou nabídku potápěčských aktivit i mimo bazén.
Pokud potřebujete zapůjčit nějakou výstroj, neváhejte se podívat do naší půjčovny. Zapůjčenou výstroj Vám můžeme přivést až na bazén. Naplněné láhve, závaží nebo podvodní skútr.
Plánované akce
Široká nabídka nového i bazarového zboží za super ceny. To je náš e-shop! Přejít do e-shopu
Vyzkoušejte i naše další služby
Focení pod vodou i ve vzduchu
Fotografování a filmování pod vodní hladinou je jednou možností, jak zachytit nevšední zážitky či zdokumentovat nepřístupné prostory.
E-shop pro potápěče
Prodáváme veškeré vybavení k potápění. Prohlédněte si náš e-shop a nakupujte 24/7. V případě dotazů je vám k dispozici náš profesionální personál, který vám s výběrem pomůže.
Půjčovna vybavení
Protože si uvědomujeme, že ne každý se chce okamžitě vrhnout do pořizování vlastní kompletní potápěčské výbavy, nabízíme vám nepřeberné možnosti zapůjčení vybavení.
Cestování a zahraniční ponory
Vyrazte s námi do nespočtu potápěčských destinací a zažijte tu pravou potápečskou dovolenou. Jsme připraveni vyřešit všechny vaše individuální požadavky a přání.
Zeptejte se na cokoliv
neváhejte se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem