Skip to main content

Termíny vybíráme dle Vašeho zájmu. Sledujte akce a události popř. nás kontaktujte s individuálním požadavkem.

Plánovaný program cesty na Island

 • Reykjavík
 • Návštěva centra, výlet Vík
 • Potápění Silfra, prohlídka Geysír a Gullfoss
 • Horke prameny pod vodou vs. Moře
 • Přesun na Sever + plus zastávky
 • Ubytování Akureyri
 • Potápění Strytan
 • Whale watching, Myvatn, Krafla, Asbyrgi, Dettifoss
 • Přesun na Letiště z Akureyri

Potápěčská lokalita Strytan

Na severu Islandu, nedaleko druhého největšího islandského města Akureyri, je velmi zvláštní potápěčská lokalita: Strýtan. Horký pramen, který se nachází uprostřed Eyjafjörðuru v hloubce asi 70 metrů, uvolňuje horkou vodu do oceánu již přibližně 11 000 let. Rozpuštěné minerály v horké sladké vodě se koagulují, jakmile se dostanou do kontaktu se studenou vodou oceánu. Tímto procesem vznikl 55 metrů vysoký vápencový komín, který sahá až 15 metrů pod hladinu. Od roku 2001 je Strýtan právem chráněnou přírodní rezervací. Potápěči zde mohou prozkoumat floru a faunu, která se za těchto zvláštních okolností vyvinula a usadila, a dokonce pocítit horkou vodu, která ze Strýtanu vyvěrá. Kromě všech těch malých tvorů pobíhajících kolem mohou potápěči vidět hejna tresek plavoucích nahoru a dolů podél komína.

Velký a malý Strýtan

Oblast Strýtan má řadu potápěčských lokalit. Nejpozoruhodnější je asi velký Strýtan díky své velikosti. Místo, kterému se říká „malý Strýtan“, má však maximální hloubku 25 metrů a řadu malých komínků na podmořském kopci o rozměrech 25 x 25 metrů. Tento kopec je pravděpodobně nejhustěji zaplněnou oblastí různých druhů mořského života na Islandu. Na ponorech je vidět téměř vše, co se týká ryb a zvířátek, které Island nabízí.

Tato potápěčská lokalita je však pouze pro pokročilé potápěče! Potápěči, kteří se rozhodnou vyrazit na tento fantastický úkaz, musí mít velmi dobrou kontrolu nad svým vztlakem, aby s ničím nepřišli do kontaktu. Musí být také fyzicky zdatní, protože proudy mohou být silné.

Potápěčská lokalita Silfra

Silfra je puklina mezi severoamerickými a euroasijskými tektonickými deskami v národním parku Thingvellir. Trhlina vznikla v roce 1789 zemětřesením doprovázejícím divergentní pohyb dvou tektonických desek. Místo pro potápění a šnorchlování v Silfře je přímo tam, kde se oba kontinenty setkávají a vzdalují se od sebe asi 2 cm za rok.

Silfra je jediné místo na světě, kde se můžete potápět nebo šnorchlovat přímo v trhlině mezi dvěma tektonickými deskami. Zemětřesení v roce 1789 otevřelo několik trhlin v oblasti Thingvellir, ale trhlina Silfra se zařízla do podzemního pramene naplněného ledovcovou vodou z tání z nedalekého ledovce Langjökull. Voda se filtruje přes porézní podzemní lávu po dobu 30-100 let, než se dostane k pramenu, který Silfru napájí. Voda je proto extrémně čistá, na severním konci jezera Thingvellir dosahuje viditelnosti přes 100 metrů. Ledovcová voda z tání je v Silfře velmi studená, ale jak čerstvá voda neustále zaplňuje trhlinu, tak voda nikdy nezamrzne a zůstává po celý rok 2°C – 4°C. Viditelnost podvodou v Silfře bude jen zřídka, pokud vůbec někdy, překonána. Silfra má prý nejčistší vodu na světě; neváhejte a dejte si doušek této nedotčené vody kdykoli během vašeho potápění nebo šnorchlování.

Jelikož je Silfra přímo u středu mezi tektonickými deskami, je to velmi „živá“ potápěčská lokalita, protože neustále dochází k velkým i malým změnám. Puklina se postupně rozšiřuje, ale k razantnějším změnám hloubkového profilu došlo jen během zemětřesení, při kterých do pukliny spadly kusy skály. Tento posun země vytváří nové tunely, jeskyně a podvodní terén. 

Potřebujete poradit? Rád Vám pomůžu. Můžete mě kontaktovat pomocí kontaktního formuláře, telefonního čísla, nebo e-mailu.

Mapa lokalit

Přihlašte se, zarezervujte si výstroj a pojeďte s námi

Vyzkoušejte i naše další služby

Focení pod vodou i ve vzduchu

www.scubadiver.cz

Fotografování a filmování pod vodní hladinou je jednou možností, jak zachytit nevšední zážitky či zdokumentovat nepřístupné prostory.

E-shop pro potápěče

www.potopse.cz

Prodáváme veškeré vybavení k potápění. Prohlédněte si náš e-shop a nakupujte 24/7. V případě dotazů je vám k dispozici náš profesionální personál, který vám s výběrem pomůže.

Půjčovna vybavení

www.aleadivers.cz/pujcovna/

Protože si uvědomujeme, že ne každý se chce okamžitě vrhnout do pořizování vlastní kompletní potápěčské výbavy, nabízíme vám nepřeberné možnosti zapůjčení vybavení.

Cestování a zahraniční ponory

www.aleadivers.cz/cestovani/

Vyrazte s námi do nespočtu potápěčských destinací a zažijte tu pravou potápečskou dovolenou. Jsme připraveni vyřešit všechny vaše individuální požadavky a přání.

Zeptejte se na cokoliv

neváhejte se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem

  Kontaktní formuláře na stránkách Alea Divers primárně slouží pro zasílání dotazů od potencionálních zákazníků. Vyplněný kontaktní formulář je přeposílán na naši e-mailovou adresu divers@alea.cz. Poskytnuté údaje budou sloužit pouze pro účely uchování komunikace a tedy zodpovězení dotazu, nebo nezávazné poptávky, která byla prostřednictvím kontaktního formuláře zaslána. Na základě požadavku ze stejné e-mailové adresy, která byla použita v rámci formuláře, bude konverzace smazána. Kontakt takto získaný nebude použit pro žádný jiný účel.
  °

  0 0 hlasy
  Hodnocení příspěvku
  Subscribe
  Upozornit na
  guest
  0 Komentáře
  Inline Feedbacks
  Zobrazit všechny komentáře
  0
  Máme rádi tvé myšlenky, prosím okomentujx