Skip to main content

Údržba potápěčské automatiky

13.5.2024Blog
servis aleadivers pred a po

Jak správně udržovat potápěčský regulátor / potápěčskou automatiku?

Jedním z hlavních důvodů pravidelné údržby potápěčského regulátoru po každém ponoru je odstranění nečistot, jako je rozpuštěný chlor nebo sůl, písek, sediment jako bahno a další. Krystalky soli či chlóru se mohou vytvořit všude, kde se dostane voda. Písek pak může způsobit ucpání vzduchových cest, což může ovlivnit funkci regulátoru.
Je celkem jedno jestli vlastníte či si půjčujete automatiku, ať tak či tak se s ní budete potápět a nechcete řešit nepřijemné situace spojené s poruchu. Proto je důležité provést následující údržbu po každém ponoru do bazénu, moře, řeky či jezera.

boat safari egypt aleadivers

5 nejdůležitějších kroků údržby vaší potápěčské automatiky

 1. Důkladné opláchnutí regulátoru po každém ponoru
  • Pokud je potápěčský regulátor připojen na lahev a pod tlakem, můžete ho bez obav opláchnout čistou vodou.
  • Pokud není připojen a pod tlakem, je důležité dávat pozor, aby voda nevnikla dovnitř. Dvě možnosti, kudy by mohla vniknout – první možostí je stisknutá sprcha druhého stupně (tlačítko na dílu, který dáváte do úst) a druhá možnost je místo připojení 1.stupně na ventil lahve (to, co připojujete na lahev).
  • Po odmontování automatiky z lahve ihned nasaďte čepičku – při čištění prvního stupně regulátoru zacpěte otvor závitu, aby nedošlo k vniknutí vody dovnitř. Toto místo je nejcitlivější.
  • Při oplachování druhého stupně (ta věc, co si dáváte do úst) nestiskávejte tlačítko sprchy (tím se otevře ventil druhého stupně a voda může natáct do hadic a dále do prvního stupně)
  • Oplachujte i méně přístupná místa – částečně odstraňte gumové kryty hadic (tužiče hadic), abyste mohli opláchnout kovové koncovky hadic na obou stranách. Pokud to jde, tak opláchněte i místa pod gumovou ochranou tlakoměru a vnitřek konektoru inflátorové hadice.
 2. Vizuálně zkontrolujte náustek a povrch hadic na poškození. V případě poškození ihned vyměntě za nový díl, nejhorší je, když si řeknete, že to uděláte potom (potom ale budete stát na břehu s rozkousaným nástkem a nebudete se moc potápět, jelikož jste si na opravu nevzpomněli)
 3. Po opláchnutí automatiku uložte na dobře větrané místo, aby mohla proschnout (ne na slunce). Ideální je síťovaná taška, třeba některá z tašk na automatiku.
 4. Při sundavání automatiky z ventilu lahve nezapomeňte vypustit vzduch stisknutím sprchy (na tlakoměru musí být nula). Při demontáži pod, byť malým, tlakem může dojít, v lepším případě, k vypadnutí těsnění/o-kroužku, v horším případě, k uvolnění dílů, které povolené být nemají. Při manipulaci dávejte pozor, ať neztratíte o-kroužek/těsnění na prvním stupni (to velké, které těsní při motáži na ventil lahve). Případně mějte sadu náhradních, ať předejdete zrušení ponoru, kvůli vypadlému o-kroužku.
 5. Nezapomeňte pravidelně každý rok nebo po 100 ponorech regulátor přinést do autorizovaného servisního centra k pravidelnému servisu – výměně všech těsnění, sedel, nastavení nádechových odporů a středotlaku pro správnou funkci regulátoru.
Výcvik potápění v bazénu
Výcvik potápění v bazénu
Skok potápěci do vody z lodi

Pro ty, kteří ještě nemají potápěčskou licenci, jsou naše hodiny v bazénu ideální příležitostí k prvním krokům pod vodu, máme pro Vás ochutnávací ponory (Intro Dives) – první kroky pod vodu s instruktorem. Pro děti od 8-mi let máme Bubblemaker, nejen dospělí se mohou potápět! A pro ostatní širokou nabídku potápěčských aktivit i mimo bazén.

Pokud potřebujete zapůjčit nějakou výstroj, neváhejte se podívat do naší půjčovny. Zapůjčenou výstroj Vám můžeme přivést až na bazén. Naplněné láhve, závaží nebo podvodní skútr.

Plánované akce

Široká nabídka nového i bazarového zboží za super ceny. To je náš e-shop! Přejít do e-shopu

Vyzkoušejte i naše další služby

Focení pod vodou i ve vzduchu

www.scubadiver.cz

Fotografování a filmování pod vodní hladinou je jednou možností, jak zachytit nevšední zážitky či zdokumentovat nepřístupné prostory.

E-shop pro potápěče

www.potopse.cz

Prodáváme veškeré vybavení k potápění. Prohlédněte si náš e-shop a nakupujte 24/7. V případě dotazů je vám k dispozici náš profesionální personál, který vám s výběrem pomůže.

Půjčovna vybavení

www.aleadivers.cz/pujcovna/

Protože si uvědomujeme, že ne každý se chce okamžitě vrhnout do pořizování vlastní kompletní potápěčské výbavy, nabízíme vám nepřeberné možnosti zapůjčení vybavení.

Cestování a zahraniční ponory

www.aleadivers.cz/cestovani/

Vyrazte s námi do nespočtu potápěčských destinací a zažijte tu pravou potápečskou dovolenou. Jsme připraveni vyřešit všechny vaše individuální požadavky a přání.