Skip to main content

Split fins či blades fins?

1.10.2023Blog
ploutve split fins a blade fins

Rozstřižené a celolisté ploutve. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Informace o vhodnosti jednotlivých typů ploutví

Porovnáví dvou základních kategorií potápěčských ploutví: split ploutve a blade (paddle) ploutve, s důrazem na klíčové rozdíly mezi nimi:

Split (rozstřižené) Ploutve:

  • Tvar: Split ploutve mají tvar rybího ocasu s rozřezem uprostřed. Tento rozřez vytváří vír, což zlepšuje tah a rychlost potápěče pod vodou.
  • Síla a Rychlost: Split ploutve fungují efektivně a energeticky úsporně, což znamená, že potápěči nemusí vyvíjet takovou sílu při kopání. To je ideální pro rekreační potápěče a začátečníky bez zkušeností s kopáním. Naopak, tyto ploutve nejsou tak vhodné pro potápění v silných proudech.
  • Efektivnost: Split ploutve pouští při pohybu nohy vodu dovnitř a ven skrz rozevřené listy (vytváří tzv. kanál), což vytváří pružinový efekt a zlepšuje výkon a účinnost kopů. Snížení odporu a námahy také znamená úsporu energie.
  • Šetření Vzduchu: Díky své efektivitě nevyžadují split ploutve namahavé kopání, což pomáhá potápěčům šetřit vzduch. Jsou ideální pro ty, kteří se rychle unavují nebo mají problémy s klouby či s křečí v nohou.
  • Druh potápění: rekreační potápění, méně náročné, ponory, kde nezáleží na přesnosti pohybů

Celolisté (Blade/Paddle) Ploutve:

  • Tvar: Blade ploutve mají tradičnější tvar a jsou pevnější a méně flexibilní.
  • Síla a Rychlost: Blade ploutve jsou silnější než split ploutve a tlačí vodu zpět, což potápěčům umožňuje silnější tah a vyšší rychlost. Jsou vhodné pro technické ponory a situace, kdy je potřeba větší síla při plavání, jako při lovu ryb nebo záchranných operacích.
  • Efektivnost: Blade ploutve mají tendenci ztrácet vodu přes strany svých čepelí během kopání, což způsobuje větší odpor a vyžaduje více pohybů na dosažení stejného výkonu. To znamená, že jsou méně efektivní než split ploutve.
  • Šetření Vzduchu: Na rozdíl od split ploutví vyžadují blade ploutve více energie a síly při kopání, což může znamenat větší spotřebu vzduchu. To může zkrátit dobu ponoru.
  • Druh potápění: technické ponory, proudy, více výstroje, ponory, kde je nutné či vhodné více manévrovat (couvat, otáčet se atd.)

Celkově vzato, výběr mezi split ploutvemi a blade ploutvemi závisí na vašich potápěčských potřebách. Split ploutve jsou vhodné pro rekreační potápěče a ty, kteří chtějí šetřit vzduch, zatímco blade ploutve jsou silnější a vhodnější pro náročnější situace a technické potápění.

Výcvik potápění v bazénu
Skok potápěci do vody z lodi
Výcvik potápění v bazénu

Pro ty, kteří ještě nemají potápěčskou licenci, jsou tyto hodiny v bazénu ideální příležitostí k prvním krokům pod vodu, máme pro Vás ochutnávací ponory (Intro Dives) – první kroky pod vodu s instruktorem. Pro děti od 8-mi let máme Bubblemaker, nejen dospělí se mohou potápět! A pro ostatní širokou nabídku potápěčských aktivit i mimo bazén.

Pokud potřebujete zapůjčit nějakou výstroj, neváhejte se podívat do naší půjčovny. Zapůjčenou výstroj Vám můžeme přivést až na bazén. Naplněné láhve, závaží nebo podvodní skútr.

Plánované akce

Široká nabídka nového i bazarového zboží za super ceny. To je náš e-shop! Přejít do e-shopu

Vyzkoušejte i naše další služby

Focení pod vodou i ve vzduchu

www.scubadiver.cz

Fotografování a filmování pod vodní hladinou je jednou možností, jak zachytit nevšední zážitky či zdokumentovat nepřístupné prostory.

E-shop pro potápěče

www.potopse.cz

Prodáváme veškeré vybavení k potápění. Prohlédněte si náš e-shop a nakupujte 24/7. V případě dotazů je vám k dispozici náš profesionální personál, který vám s výběrem pomůže.

Půjčovna vybavení

www.aleadivers.cz/pujcovna/

Protože si uvědomujeme, že ne každý se chce okamžitě vrhnout do pořizování vlastní kompletní potápěčské výbavy, nabízíme vám nepřeberné možnosti zapůjčení vybavení.

Cestování a zahraniční ponory

www.aleadivers.cz/cestovani/

Vyrazte s námi do nespočtu potápěčských destinací a zažijte tu pravou potápečskou dovolenou. Jsme připraveni vyřešit všechny vaše individuální požadavky a přání.