Mexiko 2009-09-02

V prosinci 2008 jsme měli možnost navštívit oblast Yucatánu – poloostrova, který vybíhá z mexické pevniny do karibiku.

Letěli jsme z Prahy s přestupem v Amsterodamu do městečka Cancun.

Velké letovisko, dle našeho mínění absolutně přehotelované – no prostě klasický turistický blázinec.

Ale my měli ubytování na tak zvané májské riviéře, což je oblast o zhruba 30 km jižně od Cancunu.

Zde jsou jako korálky na niti jednotlivé hotelové komplexy i menší hotely jeden vedle druhého těsně na pobřeží až po městečko Tulum.

Před naší cestou jsme si vyjednali s bratry Duškovými pomoc v zajištění ponorů. Ti mají svoji potápěčskou bázi přímo v této oblasti: www.cenotes-control.com

O tom, že se lze kdekoliv z jakékoliv báze ponořit v karibiku nebylo pochyb, ale naším snem bylo potopení se v bájných cenotech – jeskyních ve vápencových masívech poloostrova Yucatan, které jsou přístupné z mnoha tzv. ok do kterých se sestoupí a pak se vodou „která neexistuje“ proplavává jeskyními systémy s možnými výstupy v jiných otvorech atp.

Voda „která neexistuje“ je voda co není vidět – koukáte na partnera jak se volně vznáší prostorem, svit jeho lampy se občas protne s paprskem slunce, které zasvítí nějakou skulinkou. To že partner je ve vodě se pozná pouze podle toho, že mu od automatiky jdou bubliny.

No prostě nádhera – sen každého potápěče – vznášet se neviditelnou vodou v prostoru o velikosti katedrály a pozorovat ty prdelaté andělíčky co v podobě krápníků vytvořila příroda!

Potápění v cenotech vyžaduje kvalifikaci jeskynního potápěče, pokud se chce člověk dostat hlouběji do systému chodeb. Avšak pro nás potápěče co netouží překonávat jeskynní systémy a mají kvalifikaci potápěče OWD a podobně, není systém cenotů zapovězený.

Praxe funguje tak, že všechny chodby jsou vyšňůrované a vždy ve vzdálenosti 60 metrů od nejbližší volné hladiny je cedulka varující v dalším postupu pro ty co nemají jeskynní kvalifikaci a patřičné vybavení. Neboli i dva cenoty se mohou s kvalifikací OWD proplavat, pokud není k jednomu z nich v rámci cesty větší vzdálenost než 60 metrů.

Toto perfektně Zdeněk Dušek náš průvodce znal a tak se do vody zanořili i ti kteří trpí trochu klaustrofobií a pro ně měl trasu, kdy vždy nějakou skulinkou svítilo dovnitř slunce. Ale my ostatní jsme si užili i oněch temných katedrál.

Prosincový termín před vánoci je ideální. Letní hurikány odezněli, příroda se vzpamatovala a hlavní sezóna začíná až vánocemi.

Prasečí chřipka – fenomén, který samozřejmě nelze opomenout, ale na Yucatánu nehrozí. Tolik dezinfekčních prostředků co používají i na mytí skleniček u barů jsem jinde nezažil a to ještě se o chřipce nemluvilo.

Člověk při neopatrnosti se může nakazit leckde….

Akci plánujeme zhruba od 10 do 20 prosince.

Cenové relace pro jednoduché ubytování za noc pro osobu se podle aktuálního sdělení Zdeňka pohybuje už od 15 USD.

Denní cena dvou ponorů v jednom dni s kompletním servisem je zhruba 100 USD a rovněž případný denní výlet do některé z majských památek přijde na 100 USD.

Limitní je samozřejmě cena letenky. Zpáteční letenka se pohybuje ke 20 tis. Kč….

Takže pro 9ti denní pobyt je kalkulace následující:

Letenka 20000 Kč

ubytování od (15 x 19 x 9 ) = 2565 Kč

8 dní potápění či výletů 800 USD = 15200 Kč

strava jako v ČR cca 9 x 30 USD = 5130 Kč

pití , kapesné 5000 Kč

Celkem od 47895 Kč.

Takže 50000 tis. je optimální náklad na osobu.

Bohužel, méně to nelze, ale upřímně, já byť a nebo právě proto že jsem to zažil, pojedu určitě.

Přidáte se? Pište!

Jirka Lukeš

Darujte originální dárek v podobě poukazu na potápění. Pro začátečníky i profesionály.Přejít do e-shopu

Vyzkoušejte i naše další služby

Focení pod vodou i ve vzduchu

www.scubadiver.cz

Fotografování a filmování pod vodní hladinou je jednou možností, jak zachytit nevšední zážitky či zdokumentovat nepřístupné prostory.

E-shop pro potápěče

www.potopse.cz

Prodáváme veškeré vybavení k potápění. Prohlédněte si náš e-shop a nakupujte 24/7. V případě dotazů je vám k dispozici náš profesionální personál, který vám s výběrem pomůže.

Půjčovna vybavení

www.aleadivers.cz/pujcovna/

Protože si uvědomujeme, že ne každý se chce okamžitě vrhnout do pořizování vlastní kompletní potápěčské výbavy, nabízíme vám nepřeberné možnosti zapůjčení vybavení.

Cestování a zahraniční ponory

www.aleadivers.cz/cestovani/

Vyrazte s námi do nespočtu potápěčských destinací a zažijte tu pravou potápečskou dovolenou. Jsme připraveni vyřešit všechny vaše individuální požadavky a přání.

Zeptejte se na cokoliv

neváhejte se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem

Kontaktní formuláře na stránkách Alea Divers primárně slouží pro zasílání dotazů od potencionálních zákazníků. Vyplněný kontaktní formulář je přeposílán na naši e-mailovou adresu divers@alea.cz. Poskytnuté údaje budou sloužit pouze pro účely uchování komunikace a tedy zodpovězení dotazu, nebo nezávazné poptávky, která byla prostřednictvím kontaktního formuláře zaslána. Na základě požadavku ze stejné e-mailové adresy, která byla použita v rámci formuláře, bude konverzace smazána. Kontakt takto získaný nebude použit pro žádný jiný účel.

°