ALEA Divers - centrum potápění, Kamýcká 10, Praha 6 Suchdol, +420 602 522 355, e-mail: divers@alea.cz

PADI eLearning

Nemo33

Bruselský report – bazén NEMO 33.

image002.jpgimage006.jpgCesta západním směrem z Prahy do Bruselu je vlastně dálniční opojení. Sedíte osm hodin za volantem, tempovat vám hlídá povolenou rychlost a vy jen mírně točíte volantem a dáváte pozor na kamióny, kterých se tímto směrem řídí desítky.

Jet do Bruselu jenom kvůli ponoru v NEMO 33 je samozřejmě nesmysl.

Naše štěstí bylo, že jsme museli zařídit nějaké věci v Aachen a odtud do Bruselu již jen 140 km není takové šílenství….image008.jpg

Bez problémů jsme se po bruselském dálničním okruhu dostali až k odbočce na Verlengde Stallestraat a už jsme parkovali přímo u vchodu do bazénu. Vzpoměl jsem si na problémy s parkováním u bazénů v Praze…. Tak to v Bruselu neznají.

image004.jpgV jedenáct hodin se otevřel vstup do vstupní haly a my jsme vešli do malého muzea s několika exponáty z historie potápění. Malé čekání s dobrou kávou a už otevřeli pokladnu.

image014.jpg

Po kontrole našich potápěčských kvalifikací, podepsání vstupního formuláře a zaplacení 20 EUR za osobu jsme vstoupili do prvního patra do šaten. Vložíš zálohu dvoueurovou minci do zámečku skřínky, převlékneš se do plavek, vezmeš svoje ABC kráčíš o další patro výše. Že máš svojí automatiku či žaket? Není potřeba, nech to v šatně. Oblek? Na co vždyť voda má 32 stupňů!

image010.jpgHorní hala bazénu má čtercový půdorys a z ní se postupně potápí do jednotlivých úrovní 2 metry, šest metrů, deset metrů, čtrnáct metrů a pak je studna o průměru cca šest metrů s max. hloubkou 33 metrů. Z deseti metrové hloubky je vstup do jeskyně z volnou hladinou a malou plošinou v hloubce devět metrů, kterou používají pro suché dekompresní zastávky. O dva metry výše je další jeskyně tentokráte bez oken. Do bazénu jsou v několika úrovních okna z restaurace.

image012.jpgimage020.jpgPokud máte již žízeň, můžete si možná speciálním potápěčským signálem objednat!

Místní divemaster striktně dbá na úroveň potápěčských kvalifikací a určuje kdo smí do jaké hloubky. No zkrátka Brusel… Ale i pro OWDčko není limit 18 metrů nějakou hrozbou, protože i z hloubky 18 metrů je zajímavý pohled do studny s větrnou růžicí namalovanou na dně.

Proplavání tunelu, nahlédnutí do jeskyní a možnost pohovořit na volné hladině v hloubce devíti metrů je zajímavý zážitek.

image016.jpgV průběhu našeho ponoru probíhal v bazénu i výcvik, potápěči si krátili dlouhou chvíli házením létajícího talíře a dívali se okny do restaurace co mají ti suchozemci na talíři.

Po ukončení ponoru bezpečnostní zastávkou na plošině v šesti metrech, odevzdání zapůjčeného vybavení jsme prošli zpět do vstupní haly a okny do bazénu jsme pozorovali další rundu potápěčů.

image018.jpgByl to zajímavý zážitek a je jen škoda, že nějaké podobné zařízení není někde blíže.

Takže až pojedete do Bruselu, nezapomeňte se zastavit.

image022.jpgNepotřebujete mimo své potápěčské licence,dvaceti Euro a plavek jinak vůbec nic.

Info najdete na www.nemo33.com.

 

Napsal a fotil: Jiří Lukeš

30/8/2006

Copyright © 2016 ALEA Divers. Všechna práva vyhrazena.