ALEA Divers - centrum potápění, Kamýcká 10, Praha 6 Suchdol, +420 602 522 355, e-mail: divers@alea.cz

PADI eLearning

Lukyho povídky :: Nákup

Jdu pro rohlíky, chleba a máslo. Klasický nákup, radit mi nikdo nemusí, chodím za roh do obchůdku již několik desítek let. Dříve to byla Jednota – potraviny, potom Josef Novák - Večerka, nyní Nigh Ho Duang – prodej všeho.

Jsem spokojený, pečivo pečené nevím zda pekárnou Vonásek či již taky Nogh Vang Duang je čerstvé a mám to blízko.

 

Jak jednoduchá akce.

 

Ale nyní jsem si usmyslel, že se taky podívám do hlubin vodstva.

Příčiny mého rozhodnutí jsou dvě: Jednak zvědavost zda to co ukazuje televize je pravda a nebo fikce z dokonalého počítače a druhak jsem trochu skeptik a tak chci být připraven až začnou rapidně stoupat světové oceány a já vím že na Sněžce a na Řípu nebude dostatek místa.

 

Za rohem potápěčský obchod nemáme. Na to Duang či jiní jeho příbuzní zatím asi nepřišli.

 

Zkoumám internet a ejhle co je nabídek na kurzy potápění.

Jak je to možné, že se tím živí tolik lidstva českého? Vždyť moře nemáme.

 

Ale to co jsem odhalil v nabídkách, to mne teda překvapilo.

Kurzy v systému ADI, MADI, XMAS, IS i TIT a další, no to je fakt, že rohlíky jsou taky makové, solené či sladké loupáky, ale takovej nářez systémů jsem nečekal.

A ty cenové nabídky. Dokonce kurzy zadarmo! Avšak koupíš si vybavení. Ale vlastně vůbec netušíš zda je použiješ, zda se vlastně pod vodou budeš cítit natolik v pohodě, a nebo zda si vážně myslíš že ty vody už stoupají a tudíž bez vercajku nejsi člověk, budeš jen nafouklý utopenec, protože vážně na tom Řípu moc místa nebude.

No představte si že příjdete k Duangovi pro rohlíky a on vám řekne: „ Lohliky darma, ty koupit este vtacka.“

A je to . Odcházíte s gratis rohlíkama, ale máte vrtačku made in východ, kterou ale nepotřebujete.

 

Tak jsem zavolal známému o kterém vím, že až na výlet do kosmu, protože tolik peněz zatím nemá, podnikl snad už všechno co se podniknout dá.

 

Po vyslyšení mého dotazu se zhluboka nadechl a začal: „Jo hele tak na ňákej kurz se vykašli. Vyhozený prachy a těch keců! To si musíš koupit vercajk a jdeš pod vodu. Žádný velký srov….. Jo. A ten vercajk musí bejt PIR, rozumíš PIR! A nezapomeň růžovej!“ Sice mi vůbec nevysvětlil co tím PIR myslel, ale jeho slova mi stále zněla v uších „ PIR, PIR, PIR….a růžovejvejvejvej“

Poprosil jsem ho o asistenci při nákupu. „Nemám čas. Máme sraz s pirákama a jedem poprvé pod led. Rozumíš pod ledem to je to pravý vzrůšo. Jo a nezapomeň PIR a taky to musí bejt všechno s dlouhejma hadicema!“ To byla jediná malá vysvětlivka co to asi to PIR může být. Růžový a dlouhý hadice.

 

Tak jsem vyrazil sám. Podle jeho instrukcí Myslel jsem že půjdu za náměstí, kde se měl nacházet nejbližší stánek udaný internetem. Ne. On řekl přes celé město.

Šel jsem a tiše opakoval „ Jedině PIR PIR PIR PIR…a růžové dlouhé hadice.“

Znělo to jako nějaké woodoo zaklínadlo.

 

Vstoupil jsem do obchůdku vylepeného množstvím plakátů s podvodnickou tématikou.

A za pultem vedle nesmělé mladičké prodavačky viselo několik ploutví. A brejlí. A taky tam byly takové ty zahnuté trubičky co mají potápěči na brejlích. To si moc dobře pamatuji z televize.

 

Pozdravil jsem a nesměle pronesl přání že bych jako chtěl pod vodu a že si mám koupit vercajk co má být PIR a hlavně růžový.

 

Slečna se usmála a nesměle řekla: „ Víte já tady nejsem moc dlouho, my jsme tady to převzali po jiné firmě, ale šéf mi říkal, že když někdo bude chtít jen tak „vercajk“ a „PIR“ a „růžový“ tak prý mu mám říct že nic takového nemáme, že prý si nechce komplikovat život s další mrtvolou potápěče třeba teď v zimě pod ledem a v komplet růžovém vybavení.

Ale jestli chcete, tak tady je vizitka na našeho instruktora a on se s vámi domluví kdy by jste měl čas se s ním sejít na bazénu, kde si všechno vysvětlíte a sám uvidíte jak to všechno kolem potápění chodí a ne rovnou podle rady nějakého neználka kupovat růžové vybavení.“

 

Byl jsem překvapen. Poprvé se mi stalo, že mi prodavač neprodal zboží co jsem chtěl Nejprve jsem chtěl protestovat, že můj zdroj informací není žádný neználek, že je to PAN PIR POTÁPÉČ, ale po chvíli přemýšlení mi to došlo.

Ona nechce abych byl mrtvolou pod ledem! Ježíši a oni přeci ti piráci jeli pod led. A on říkal že poprvé. Poděkoval jsem a s vizitkou instruktora odcházím.

Večer v rádiu hlásili, že hasiči vytáhli jednoho růžového potápku z místního zamrzlého rybníka. Naštěstí prý žije.

 

A mě to všechno najednou docvaklo.

 

Vždyť přeci nezáleží na tom zda PIR či NEPIR a zda růžově či modře a v systému XMAS či MADI či jiném. Ale hlavně pod dohledem zkušeného nenafoukaného instruktora a rozumně a bezpečně.

 

A to je vše co jsem vám o rozdílu nákupu rohlíků a potápěčského kurzu chtěl říci.

Jaké jsou vaše zkušenosti?

 

Luky

Copyright © 2016 ALEA Divers. Všechna práva vyhrazena.